Pożegnanie przedszkola z wielkim przytupem – Niezapomniany dzień dla każdego dziecka

Wielkimi krokami zbliża się zakończenie roku szkolnego, ale nie tylko starszaki w tym dniu żegnają się z ukochaną szkołą i nauczycielem. Przedszkolaki również udają się na zasłużone wakacje, dlatego najwyższa pora, jak najlepiej przygotować się na to wydarzenie. Co zrobić, gdy pomysłów brak, a wszystkie propozycje wydają się być mało atrakcyjne dla dziecka? Teraz wszystko zależy od Twojej kreatywności i wyobraźni, a nie od dziś wiadomo, że pedagogom przedszkolnym tych cech nie brakuje. Poniżej kilka propozycji na pożegnanie przedszkola. Są one nie tylko ciekawe i inspirujące, ale przede wszystkim sprawdzone na maluchach. 

Czytaj również


Ciekawe pomysły na organizację zakończenia roku w przedszkolu

Wierszyki, tańce, piosenki okolicznościowe i aktywne zabawy dla najmłodszych. Tego absolutnie nie może zabraknąć w żadnym scenariuszu zajęć na pożegnanie przedszkola. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do klasycznych konspektów dodać szczyptę innowacyjnych pomysłów.

1. Wspólne oglądanie zdjęć wyświetlanych z projektora

Rzutnik to niesamowite doświadczenie dla najmłodszych. Choć na nas dorosłych oglądanie bajek, filmów czy pamiątkowych fotografii z wykorzystaniem projektora może nie robić wrażenia, to gwarantujemy, że dla kilkulatków to wielkie przeżycie. Przyzwyczajeni do nowoczesnych sprzętów multimedialnych obecnych w większości domów z przyjemnością poznają trochę tradycyjnych metod oglądania pamiątkowych zdjęć. Oczywiście pokaz slajdów z wykorzystaniem klasycznych klatek filmowych raczej nie jest wykonalny, ale dzięki możliwościom współczesnych projektorów z rzutnikiem możesz wyświetlić dokumenty bezpośrednio z komputera. Pora podsumować rok i wybrać najwspanialsze fotografie z przeprowadzonych zajęć, wycieczek i uroczystości. To będzie cudowna chwila wspomnień zarówno dla maluchów, jak i nauczyciela.

2. Noc w przedszkolu dla dzieci z „zerówki” 

Ostatni dzień w grupie sześciolatków nie musi kończyć się na eleganckiej uroczystości. Kilka lat spędzonych w tym samym gronie rówieśników i najczęściej z tym samym pedagogiem wymaga spektakularnego pożegnania. Nocka z kolegami i koleżankami to świetny pomysł na pożegnanie przedszkola. Wszystko odbywa się za pełną zgodą rodziców oraz pod czujnym nadzorem nauczyciela i dyrekcji. Spędzenie nocy w przedszkolu to wydarzenie, które z jednej strony symbolizuje zakończenie pewnego rozdziału w życiu malucha, z drugiej zaś rozpoczęcie zupełnie nowej przygody za szkolnymi murami. To ,,mała szkoła przetrwania’’ ze śpiworkami, karimatą i szczoteczką do zębów. Tego wieczoru dzieci będą miały czas na zabawy, konkursy, długie rozmowy i słuchanie czytanych przez nauczycielkę bajek lub oglądanie dobranocki z płyty DVD. Na zakończenie zabawy możesz zaplanować piosenki i tańce na piżama party. 

3. Pożegnanie przedszkola w kąciku rocznych wspomnień

Kącik przedszkolnych wspomnień to kolejna ciekawa propozycja na pożegnanie przedszkola. Oczywiście wychowankowie z nauczycielką projektują to miejsce jeszcze przed rozpoczęciem upragnionych wakacji, ale to właśnie w tym dniu możesz zgromadzić się z podopiecznymi i podsumować cały długi rok w przedszkolu. Co powinno znaleźć się w magicznym kąciku? Najlepsze prace plastyczne uczniów, zdjęcia z zajęć, zgromadzone na wycieczkach przedmioty (np. skarby lasu), cenne treści edukacyjne poznane na zajęciach (np. liczby) i ulubione książeczki przedszkolaków. To doskonałe podsumowanie zdobytej wiedzy, nowych przyjaźni i doświadczeń przeżytych z rówieśnikami. Uwieńczeniem wzruszających wspomnień może być wręczenie pękającym z dumy przedszkolakom pięknych dyplomów ukończenia przedszkola.

Więcej inspirujących pomysłów i fajnych materiałów do zajęć (w tym gotowe szablony dyplomu z okazji ukończenia przedszkola) znajdziesz na naszej rozbudowanej platformie Literka Przedszkole.

COVID-19 – Przeszkoda na drodze wspólnego świętowania ostatniego dnia przedszkola

Niestety placówki oświatowe wciąż nie posiadają jasnych informacji i wytycznych sanitarnych, które mają być wdrożone na pożegnanie przedszkola w roku szkolnym 2020/2021. Największą niewiadomą i niepewność budzi tu oczywiście temat zgromadzeń publicznych. Jak więc zaplanować tegoroczną uroczystość, aby sprawdziła się bez względu na to, czy pożegnanie będzie z udziałem rodziców, czy też będzie to zamknięte wydarzenie? Przygotowując scenariusz zajęć, zmodyfikuj go tak, aby był uniwersalny, a więc możliwy do realizacji zarówno z uwzględnieniem obostrzeń związanych z pandemią, jak i w przypadku ich braku. W oczekiwaniu na informację resortu edukacji zaplanuj swoim podopiecznym dzień pełen niezapomnianych wrażeń.