Zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu – inspiracje

Zabawa w pojedynkę bywa ciekawa, ale trzeba przyznać, że większość dzieci czuje się znacznie lepiej w grupie znajomych, z którymi ilość pomysłów na zabawę jest nieskończona!

Czytaj również


Zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu – inspiracje

Zabawa w pojedynkę bywa ciekawa, ale trzeba przyznać, że większość dzieci czuje się znacznie lepiej w grupie znajomych, z którymi ilość pomysłów na zabawę jest nieskończona! Zabawy integracyjne w przedszkolu to bardzo istotna kwestia, szczególnie w okresie początku roku szkolnego, kiedy dzieci dopiero się poznają. Skąd brać inspiracje na nieszablonowe zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu? 

Myśl inaczej! 

Zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu efektywnie wpływają na proces komunikowania się w grupie, uruchamiają procesy myślowe i emocjonalne, eliminują bariery i stres, a dzięki temu ułatwiają przystosowywanie się do nowego środowiska. Zabawy integracyjne uczą współpracy, wrażliwości i zaufania, a także wpływają korzystnie na poczucie bezpieczeństwa u dzieci – im lepiej się znają, tym bezpieczniej się czują w swoim towarzystwie. Właśnie dlatego zajęcia integracyjne są najbardziej istotne na początku funkcjonowania grupy. 

Znasz sporo zabaw integracyjnych dla dzieci w przedszkolu, ale szukasz czegoś nowego? Spróbuj zmodyfikować zabawy, które już znasz. Kreatywność to podstawa pracy z dziećmi, a inspiracje są wszędzie! W proces tworzenia zabaw warto zaangażować również podopiecznych – sami najlepiej wiedzą, co ich interesuje. 

Pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu – poznanie imion

Nauka imion

Ja – tupnięcie jedną nogą

Jestem – tupnięcie drugą nogą

(imię, np. Zosia) – podskok na obu nogach

To zabawa integracyjna dla dzieci w przedszkolu, która pozwala poznać i zapamiętać imiona wszystkich kolegów i koleżanek. Nauka imion to świetny pomysł na pierwsze dni nowych przedszkolaków w grupie! 

Imię, głoska i gest

Ta zabawa polega na ustawieniu w kole wszystkich dzieci. Każde z nich ma za zadanie wypowiedzieć swoje imię, pierwszą głoskę swojego imienia i pokazać wymyślony gest zaczynający się tą samą głoską np.: Iwona, I jak igła (pokazuje jak szyje). Pozostali powtarzają za koleżanką i pokazują ten sam gest. Następnie kolejne dziecko z kółka robi to samo, ale zgodnie ze swoim imieniem, np. Adam, a jak ananas (pokazuje jak je ananasa). 

Piłeczka

Prosta zabawa integracyjna dla dzieci w przedszkolu, utrwalająca imiona członków grupy. Dziecko, które otrzymuje piłkę, mówi swoje imię i podaje ją dalej. Kolejna osoba powtarza imię poprzednika i mówi swoje. Piłkę podajemy dalej i powtarzamy czynności. Po kilku minutach – wszyscy znają swoje imiona! 

Pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu – zabawy ruchowe

Wolne miejsce

Dzieci siadają na podłodze w siadzie skrzyżnym, tworząc koło. Zostawiają jedno wolne miejsce, a dziecko, obok którego nikt nie siedzi, mówi: 

Miejsce obok mnie jest wolne, zapraszam (imię dziecka, które ma usiąść na wolnym miejscu), by przyszedł tu jak (podaje dowolne zwierzę, środek transportu, np. żabka, ptaszek, piesek, motor, pociąg itp.). Następnie dziecko, obok którego zwolniło się miejsce, powtarza wierszyk i wywołuje kolejnych kolegów. 

Raz i dwa, raz i dwa, każdy zrobi to, co ja! 

Zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu powinny dawać szansę każdemu na poczucie się zauważonym. Ta prosta zabawa to umożliwia. Dzieci siedzą w kole, a ochotnik na środku. Wszyscy klaszczą rytmicznie naprzemiennie w dłonie i w kolana, mówiąc: „Raz i dwa, raz i dwa”, osoba siedząca na środku dokańcza: „Każdy zrobi to, co ja” i pokazuje dowolne ruchy lub gesty, które inni naśladują. Następnie wybiera swojego następcę.

Zwierzaki do pary

To zabawa integracyjna idealna dla dzieci w przedszkolu. Na czym polega? 

Każde dziecko otrzymuje od nauczyciela lub sam losuje karteczkę z ilustracją zwierzęcia – każde zwierzę powinno znajdować się na dwóch kartkach. Dzieci, wydając dźwięki zwierząt, które wylosowały lub dostały, próbują dobrać się w pary takich samych zwierząt. Gdy już znajdą swoją parę, łapią się za rękę i siadają na dywanie. Na końcu wszyscy sprawdzają swoje karteczki, mówią, kim byli i jeśli mają chęć – grają jeszcze raz! 

Pomysły na zabawy integracyjne dla dzieci w przedszkolu – pozostałe inspiracje

Nastrój

Ta zabawa integracyjna przeznaczona jest nie tylko dla dzieci w przedszkolu – można ten pomysł zmodyfikować i wykorzystać w pracy ze starszymi dziećmi. Zasady są proste – dzieci wymieniają swoje imię ze zmianą nastroju, np.: smutno, z radością, z płaczem, z szaleństwem itd. Ta zabawa pozwala dzieciom poznać swoje imiona i jednocześnie uczy, że okazywanie uczuć jest niezwykle ważne. 

Detektyw

Detektyw to zabawa integracyjna, która angażuje całą grupę. Dzieci siedzą w kole, a nauczyciel zaczyna zabawę od wypowiedzenia zagadki na temat któregoś dziecka, siedzącego w kole, np.: „Ta osoba ma czerwoną bluzkę i brązowe włosy”, kto pierwszy zgadnie o kim mowa – na tej samej zasadzie opisuje kogoś innego, np. „Ta osoba ma niebieskie oczy i kręcone włosy”. 

Tę zabawę można oczywiście modyfikować w zależności od wieku dzieci. Dla mniejszych gagatków lepiej wybrać łatwiejszą wersję, która zakłada, że nauczyciel wybiera ochotnika, który usiądzie w środku koła i stanie się detektywem. Nauczyciel mówi zagadkę dotyczącą jednego z dzieci, a detektyw zgaduje, o kogo chodzi. Jeśli detektyw zgadnie o kim mowa, wskazana osoba zajmuje jego miejsce. 

Przeciwieństwa

Prosta zabawa integracyjna (pantomimiczna) dla dzieci w przedszkolu – dzieci siedzą na podłodze, a na środku sali umieszczamy przesłonę, może to być parawan lub kotara. Wybrane dziecko staje za nią i ukazuje się raz z jednej, raz z drugiej strony, przedstawiając przeciwstawne stany emocjonalne, np.:

jestem wesoły – jestem smutny,

jest mi zimno – jest mi gorąco,

jestem zły – jestem zadowolony,

jestem mały – jestem wielki,

jestem słaby – jestem silny, itd. 

Dzieci wyrażają odpowiedni stan emocjonalny nie tylko mimiką, ale postawą całego ciała. Pozostałe dzieci mają za zadanie odgadnąć stan emocjonalny przedstawiany przez wybrane dziecko.

Jaki?

Jest to zabawa słownikowa, do której wykorzystuje się piłkę – nauczyciel wymienia cechy zwierzątka, a dziecko, do którego rzuci piłkę, musi zgadnąć, o jakie zwierzę chodzi, np.:

(nauczyciel) łaciata jest (dzieci) krowa,

(n) miękki, puszysty, mruczący, miły (dz) kot,

(n) wierny, czujny, przyjacielski (dz) pies,

(n) pracowity, silny (dz) koń itd.

Co mam na plecach? 

Co mam na plecach to zabawa integracyjna dla dzieci w przedszkolu, której trudność można łatwo stopniować. Cała koncepcja polega na przyczepieniu dzieciom do pleców zwykłych kartek papieru, na których pozostałe dzieci będą rysowały, pisały lub przyklejały naklejki, pasujące do danej osoby. Na końcu wszystkie dzieci mogą zapoznać się ze swoimi kartkami i zobaczyć jak postrzegają je inni. Zabawę można urozmaicić i zamiast naklejek czy tekstu, na kartkach rysować portret danej osoby - każdy może narysować tylko jeden element, np. nos, ucho, oko, usta itd. 

 

Wciąż brakuje Ci inspiracji na zabawy dla Twoich przedszkolaków?

Sprawdź naszą platformę dla nauczycielek przedszkolnych! Czekają na Ciebie gotowe materiały, karty pracy, filmy i podcasty.