Oczekiwania rodziców wobec przedszkola

Anna Kałuba-Korczak
Komunikacja z rodzicami ODC. 4/4

Artykuł pomagający zwrócić uwagę na istotę oczekiwań rodziców względem przedszkola

Oczekiwania to taka „lista życzeń”, które rodzice mają względem placówki, organizacji opieki i wychowania dzieci. Zadaniem placówki nie jest bezwzględna realizacja wszystkich oczekiwań (warto o tym pamiętać i podkreślać to w rozmowie z rodzicami), natomiast niezmiernie ważne jest, aby te oczekiwania poznać. Z jednej strony daje to rodzicom poczucie ważności i współuczestnictwa w życiu przedszkola, z drugiej – wskazuje placówce kierunki, w których może podążać.

Przedszkolak funkcjonuje w systemie, który tworzą dom (środowisko rodzinne) oraz placówka przedszkolna. Im lepiej wszystkie elementy tego systemu współpracują ze sobą, tym ich działania będą skuteczniejsze. Wiedza zdobyta podczas prowadzenia licznych warsztatów pozwala dookreślić, jakie są potrzeby rodziców dzieci w wieku przedszkolnym w stosunku do placówki.

Jak poznać oczekiwania rodziców?

Jednym z podstawowych elementów w komunikacji pomiędzy przedszkolem a rodzicami jest kwestia oczekiwań – czyli próba odpowiedzi na pytania: Czego ja, jako rodzic oczekuję od placówki? oraz Czego ja, jako wychowawca oczekuję od rodziców przedszkolaka? Warto usystematyzować oczekiwania rodziców względem wychowawców i placówki.

Jak pozyskiwać wiedzę na temat oczekiwań rodziców?

Sposobów na gromadzenie informacji o oczekiwaniach rodziców może być wiele. Spotkania – czy to warsztatowe, czy zwykłe informacyjne – to jedna metoda. Można też korzystać z metod typu „papier + ołówek” (w formie analogowej, np. tradycyjne ankiety rozdawane rodzicom, lub elektronicznej – ankiety mailowe, umieszczane na stronach internetowych itp.). Kolejną metodą jest rozmowa, czyli słuchanie tego, co rodzice mówią w czasie indywidualnych spotkań z nauczycielami i dyrekcją – oraz spisywanie ich oczekiwań. Dochodzą też formy impulsowe, czyli tradycyjna skrzynka, gdzie anonimowo rodzice mają szansę zgłaszać swoje oczekiwania.

Na pytanie czego oczekujesz od przedszkola? trudno uzyskać konkretne odpowiedzi, niebędące prostym powtarzaniem popularnych sloganów. Dlatego przed rozdaniem ankiet warto przybliżyć rodzicom temat oczekiwań, nieco go oswoić. Jeśli nie w formie spotkania, to choćby w postaci krótkiego ogłoszenia (przykładowa treść znajduje się w ramce wyżej).

Zebrany materiał będzie stanowił podstawę do dalszej pracy, czyli konkretyzacji, tj. próby odpowiedzi na pytanie:
Co rodzic rozumie pod każdym z określeń? Przyjrzyjmy się np. wyrażeniu „odpowiednia dieta”. Odpowiednia, czyli jaka? Dostosowana do alergii, bez cukru, wegetariańska, z niskoprzetworzonych produktów? Ta kwestia wymaga doprecyzowania, ponieważ oczekiwania zwykle formułowane są dość ogólnikowo. Może to prowadzić do późniejszych nieporozumień i generować trudności kom...