Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Polska – nasz piękny kraj

Beata Kozłowska
Spacer po Polsce ODC. 3/3

Materiał inspiracyjny dla pedagogów zawierający cenne wskazówki i ciekawostki związane z Polską

Rok szkolny dobiega końca, w cyklu „Mali odkrywcy” wyruszymy dziś w podróż po Polsce. Temat, ze względu na jego bogactwo treści, a tym samym atrakcyjne aspekty poznawcze, możemy realizować równie dobrze w czerwcu, jak i we wrześniu. Dlaczego? Przed wakacjami temat ten zachęci dzieci do dokonywania obserwacji miejsc, w których będą wypoczywały. 

We wrześniu odwołamy się do wakacyjnych wspomnień z tychże miejsc. Zachęcam także do przywożenia pamiątek z wakacji w postaci „magnesów” z nazwami miejscowości – nasza tablica magnetyczna stała się ciekawym ich zbiorem, a wykorzystujemy je, segregując według różnych kryteriów, np. wybrany kolor, kształt, wielkość, wspólne elementy, tematyka i oczywiście, zgodnie z ich przeznaczeniem, są zarówno ozdobną pamiątką, jak i podtrzymują umieszczane ilustracje.

Przedstawiana propozycja ujęcia tematu obejmuje najbardziej charakterystyczne regiony Polski pod względem ich poznawczej, przyrodniczej i wizualnej różnorodności. Oczywiście każdy może przyjąć w swoich zajęciach inne podziały tematyczne, np. „Polskie miasta”, „Tu bywali królowie” itp.

Polska ma nam do zaoferowania pod względem przyrodniczym i geograficznym ogromny obszar do eksploracji. Ustalając przed zajęciami kierunek naszej „wędrówki”, np. „Polska od gór do morza”, spotykamy: góry, wyżyny, niziny, rzeki, wodospady, szumy wodne, parki narodowe, bory, puszcze, pojezierza, morze, a nawet pustynię z wędrującymi wydmami. 

To tylko niektóre z ciekawych regionów Polski, które możemy odnaleźć na trasach turystycznych wędrówek. Każde z wymienionych miejsc jest niepowtarzalne i piękne, znajduje się w Polsce, często możemy do niego wracać i z radością w nim wypoczywać. Opowiadajmy o takich ciekawych i pięknych miejscach naszym przedszkolakom. Zachęcajmy do sięgania po książki i albumy o Polsce, rozwijajmy zainteresowania turystyką w celu poznania Polski – naszego pięknego kraju

Bałtyk poznać czas

Pustynia nad Bałtykiem
Mamy w naszym kraju wyjątkowy i niespotykany przykład przyrody, a jest nim Słowiński Park Narodowy. Atrakcją wyróżniającą ten park spośród innych parków narodowych w Polsce są ruchome wydmy. Wydmy zmieniają swoje położenie i przemieszczają się od 3,5 do 10 m na rok. Słowiński Park Narodowy oferuje także turystom lasy, łąki i torfowiska, lecz zdecydowanie największa liczba odwiedza znajdujące się tu wydmy. Odwiedzając to fantastyczne miejsce, będąc na morzem, możemy równocześnie zobaczyć pustynię.

Gwiazda Północy

W Jastrzębiej Górze znajduje się najdalej na północ wysunięty punkt zaznaczony na mapie Polski. Punkt ten nosi nazwę Gwiazda Północy, a symbolizuje go kamień pamiątkowy znajdujący się na wysokim klifie przy plaży. Stojąc obok symbolicznego kamienia, widzimy roztaczający się przed nami wspaniały widok na Morze Bałtyckie.

Szlak Latarni Morskich

Ciekawą propozycją dla „Małych odkrywców” będzie podróż wzdłuż polskiego wybrzeża, połączona ze zwiedzaniem latarni morskich, których jest 17. Uznawana podobno za najpiękniejszą latarnię morską w kraju jest latarnia w miejscowości Niechorze. Znajduje się wysoko, na 20-metrowym klifie, a w wymienionej miejscowości jest także park miniatur, w którym można podziwiać małe egzemplarze latarni morskich znajdujących się na szlaku.

Hel – kraniec Polski

Cypel Helski jest zbudowany z piasku nanoszonego cały czas przez prądy morskie. Tak utworzył się kraniec naszego kraju. Stale dodawane w ten sposób ...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały