Pomysły na prace plastyczne w przedszkolu czyli jak urozmaicić dzieciom zajęcia

Skończyły Ci się pomysły na prace plastyczne w przedszkolu? Twoi mali podopieczni domagają się “fajnych zabaw”, a Ty ciągle szukasz inspiracji? Sprawdź nasze propozycje!

Prace plastyczne dla dzieci

Ćwiczenia plastyczne niesamowicie rozwijają przedszkolaka. Nie tylko pod względem zdolności manualnych, ale również uczą wyrażać swoje myśli w sposób twórczy, rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową i zmysł dotyku.

Ubranka – ćwiczenie plastyczne dla dzieci

Nasze pomysły na prace plastyczne w przedszkolu nie mogłyby obejść się bez zabaw z papierem!

Materiały: Kartka papieru formatu A3 lub A4 oraz 3 lub 4 kartki papieru formatu A5, A6 lub A7, ołówek, długopis, kolorowe kredki lub flamastry, farby wodne, klej do papieru i nożyczki.

Wykonanie: Dzieci wycinają ubranka z papieru.

Bluzeczkę wycinamy poprzez złożenie kartki mniejszego formatu (np. A6) na pół, narysowanie łuku w górnym rogu oraz prostokąta w dolnym, tak jak na załączonych obrazkach.

 Rys. 1 Wycinanie koszulki z papieru

Rys. 1 Wycinanie koszulki z papieru

 

Spodnie tworzymy poprzez złożenie kartki tego samego formatu na pół i przecięcie papieru wzdłuż narysowanej, ukośnej linii. Ubranie można także wyprofilować, odcinając nożyczkami boki koszulki i spodni. Dzieci mogą tworzyć także spódniczki, sukienki i inne elementy ubioru.

Papierowe ubranka są okazją do wymiany zdań na temat ubioru człowieka (ubiór strażaka, lekarza, policjanta, kominiarza, nurka).

 Rys. 2 Wycinanie spodni z papieru

Rys. 2 Wycinanie spodni z papieru

 

 

Prace muzyczno-plastyczne

Połączenie muzyki ze sztuką może okazać się fantastycznym pomysłem na prace plastyczne w przedszkolu. Dzieci kształtują wrażliwość na dźwięki i jednocześnie pobudzają swoją wyobraźnię.

Materiały: kredki, flamastry, farbki, pędzle, kartki a4 i inne przybory do rysowania i malowania oraz przygotowanie fragmentów barwnych utworów muzycznych (np. z Jeziora łabędziego Piotra Czajkowskiego).

Wykonanie: Dzieci najpierw słuchają fragmentu utworu muzycznego. Następnie przeprowadzamy rozmowę o tym, jakie skojarzenia wzbudziła w dzieciach muzyka. Po rozmowie, dzieci rysują dowolną techniką ilustrację do utworu.

 

Morskie historie

Kolejnym świetnym pomysłem na pracę plastyczną w przedszkolu jest stworzenie elementów związanych z tematem mórz i oceanów. Nasza propozycja to kolorowy statek z wytłaczanki po jajkach.

Materiały: sznurek, klej, kolorowe kartki papieru, wytłaczanka po jajkach, farby i pędzle, arkusz białego papieru, nożyczki.

Wykonanie:

  1. Z kartki wycinamy dwa prostokąty o różnej wielkości.
  2. Po dwóch przeciwległych krańcach kwadratów robimy dziurki dziurkaczem i przekładamy długą słomkę.
  3. Wycinamy trójkąty z kolorowych kartek i przyklejamy do wstążki.
  4. Wytłaczanka po jajkach jest podstawą do łódki. Można ją dowolnie ozdobić – farbkami czy naklejkami. Słomkę wkładamy do dziurki w miejscu, które oddziela miejsca do jajek. Wstążkę zawiązujemy na czubek masztu, a w wytłaczance robimy dziurkę dziurkaczem i przewlekamy drugi koniec wstążki. Do łódki możemy włożyć wcześniej zrobione ludziki z plasteliny.

 Rys. 3 Tworzenie statku z wytłaczanki i papieru

Rys. 3 Tworzenie statku z wytłaczanki i papieru

 Istnieje mnóstwo pomysłów na prace plastyczne dla przedszkolaków. Grunt to kreatywne myślenie, obserwacja otoczenia i oczywiście czerpanie inspiracji z gotowych materiałów, które potrafią bardzo ułatwić prowadzenie zajęć.

W internecie można znaleźć przykłady kreatywnych pomysłów na prace plastyczne w przedszkolu w formie gotowych plansz do wydrukowania i opisów ćwiczeń dla dzieci.

My polecamy też formę wideo, gdzie krok po kroku możesz zobaczyć, jak przygotować wspólnie z dziećmi przepiękne prace. Na naszej platformie znajdziesz kilkadziesiąt filmów z pracami DIY, które możesz zatrzymywać i przewijać w dowolnym momencie, a także puścić swoim uczniom.


Przejrzyj nasze serie dla przedszkolaków :-)

 

 Wchodzę >>