Zabawy dla przedszkolaków pomysły na ciekawe zajęcia z uczniami

Każdy nauczyciel przedszkolny choć raz zadał sobie pytanie – co by tu im jeszcze wymyślić? Mowa oczywiście o naszych kochanych brzdącach, które potrafią szybko znudzić się zabawą. Wymyślanie nowej zabawy dla przedszkolaków może okazać się nie lada wyzwaniem, dlatego dzielimy się inspiracjami na zabawy dla dzieci w przedszkolu!

 

Zabawy dla przedszkolaków – ruchowe

Zabawy dla przedszkolaków są często ruchowe, dzięki czemu dzieci mogą się zintegrować i uczą się pracy w grupie. Ruch jest niezwykle ważny dla zdrowia, dlatego warto włączyć w zajęcia ten typ zabawy.

 

Zabawa dla przedszkolaka z elementami jogi

Joga dla dzieci? Tak! Zalety tej zabawy ruchowej można wymieniać w nieskończoność. Nie tylko koryguje postawę i wzmacnia ciało, ale także kształtuje umiejętności społeczne.

Jogę dla przedszkolaków możesz przeprowadzić na dywanie, nie potrzebujesz mat. Przygotuj relaksacyjną muzykę i jeden szybki, wesoły utwór. Dzieci powinny być na boso, jeśli jednak któreś dziecko bardzo się krępuje, nie zmuszaj go do ściągania skarpet. Rozgrzewkę zacznij od energicznego utworu i tańczcie wspólnie w rytm muzyki.

Po rozgrzewce przychodzi czas na ćwiczenia oddechowe „wdech-wydech”, aby nieco uspokoić oddech. Następnie przechodzimy do nauki asan, czyli pozycji w jodze. Wybierz te, które są proste – być może niektóre z figur, które zaraz będziesz ćwiczyć, dzieci będą wykonywały pierwszy raz w życiu. Najważniejsze jest tu bezpieczeństwo i kontrola ruchów.

Ostatnim elementem jogi jest relaksacja, czyli leżenie i wsłuchiwanie się w relaksacyjną muzykę. Na początek ćwiczenie może trwać tylko 30 sekund. Końcówka zajęć pozwala dzieciom wyciszyć się i odpocząć, dzięki czemu jest wspaniałą, odprężającą zabawą dla przedszkolaków.

 

Zabawy sensoryczne dla przedszkolaków

Które dziecko nie kocha zabawy z masą sensoplastyczną? Jest kolorowa, pachnąca i może mieć różną strukturę. Masy idealnie sprawdzają się na zajęciach z elementami SI i zapewniają doskonałą zabawę przedszkolakom. Wykorzystaj te przepisy na zajęciach i stwórzcie razem coś pięknego!

  • Masa żelkowa

Składniki: 1 szklanka żelków w kształcie misiów, 2 łyżki cukru pudru, 2 łyżki mąki kukurydzianej, 1 łyżeczka oleju kokosowego.

Sposób wykonania: Żelki podgrzewamy w kuchence mikrofalowej przez 10–15 sekund, mieszamy i ponownie podgrzewamy, dodajemy cukier puder i ugniatamy, dosypujemy mąkę kukurydzianą w równych ilościach, kontynuujemy ugniatanie, aż do uzyskania konsystencji ciasta. Dodajemy trochę oleju kokosowego, jeśli chcemy, aby masa była nieco bardziej rozciągliwa.

  • Masa musująca

Składniki: 1 szklanka sody oczyszczonej, 1 szklanka mąki, 1/4 szklanki oleju roślinnego, barwniki, brokat, cekiny.

Sposób wykonania: Wszystkie składniki dokładnie mieszamy, masa podczas spryskiwania octem zaczyna musować.

  • Śnieg

Składniki: pianka do golenia, 7 opakowań sody oczyszczonej.

Sposób wykonania: Dodajemy do jednego niepełnego pojemnika pianki wszystkie opakowania sody oczyszczonej.

 

Poszukiwanie skarbów

Dobra pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu. Na dworze schowaj różne przedmioty, na przykład zabawki. Możesz je położyć pod krzakiem, kamieniem czy drzewem. Jako prowadzący zabawy, daj dzieciom instrukcje, jak mają dojść do skarbu. Dla starszych przedszkolaków można wykorzystać wcześniej przygotowaną mapę skarbów, gdzie oznaczone będą przedmioty, które ostatecznie doprowadzą do Wielkiego Skarbu.

Chcesz poznać więcej rozwijających zabaw dla przedszkolaków? Zajrzyj na naszą platformę, gdzie znajdziesz kilkadziesiąt pomysłów na praktyczne zajęcia. Czekają na Ciebie gotowe materiały, filmy z cyklu “Zrób to sam” i pomoce wspierające terapię dziecka.

 Wchodzę >>