Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Muzyka mieszka w domu

Katarzyna Forecka-Waśko
W rytmie melodii ODC. 3/4

Propozycje zajęć rytmicznych z udziałem dzieci, wykorzystujące śpiew, instrumenty i muzykę

Umuzykalnienie jest często używanym terminem, który w literaturze muzycznej nie jest jasno definiowany. Możemy założyć, że umuzykalnienie dziecka to szereg czynności o charakterze stymulującym, które w efekcie mają wpłynąć pozytywnie na jego muzyczny rozwój. A zatem rozwijać umiejętności muzyczne, kształtować pozytywny stosunek do muzyki, tworzyć warunki, aby posiadane przez małe dziecko uzdolnienia muzyczne mogły być rozwijane. 

Czas, który posiadamy na rozwój potencjału muzycznego dziecka, jest stosunkowo krótki, albowiem najbardziej intensywny muzyczny rozwój następuje do 5. roku życia dziecka, a trochę mniejszy do 9. roku życia. W tym czasie dziecko może być wspierane edukacją formalną i nieformalną, choć pozwolę sobie zwrócić uwagę, że to właśnie nieformalna edukacja muzyczna stanowi najważniejszy element umuzykalnienia małego dziecka. Domowe aktywności muzyczne podejmowane wspólnie z dzieckiem mogą rozpocząć się w jego pierwszych dniach życia, a nawet już w okresie życia płodowego. Śpiewanie kołysanek, wprowadzanie piosenek porządkujących rytm dnia, modulowanie głosu, wykonywanie rytmiczanek, rymowanek powinny stać się praktyką dnia codziennego, natomiast język muzyki może, a wręcz powinien uzupełniać komunikaty o charakterze werbalnym. 

Artykuł poświęcony jest zarówno przybliżeniu metod wychowania muzycznego małego dziecka, jak i rytuałom domowym, które z wykorzystaniem muzyki staną się znacznie ciekawsze, pozwolą na wykształcenie muzycznego języka, którym możemy komunikować się z dzieckiem od pierwszych dni życia.

Poranki

Niezależnie od wieku dziecka poranek możemy rozpocząć masażykiem. Poranny pośpiech wprowadza w domu nerwową atmosferę, 2–3 minuty poświęcone na masaż, stymulację sensoryczną, powolne wprowadzenie w rytm dnia wpłyną z pewnością pozytywnie na samopoczucie nie tylko dziecka, lecz także rodzica. Możemy wykonać masaż, opowiadając o rzeczach, które planujemy zrobić, lub wybrać swój ulubiony, korzystając z książki Marty Bogdanowicz Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Oczywiście możemy stworzyć własny masaż:

Zanim zjesz śniadanko, 
masujemy brzuszek.
Załóżmy ubranko. 
delikatnym ruchem dłoni głaszczemy ciało.
Umyjemy ząbki, buzię, 
dotykamy policzków.
już uśmiechy mamy duże. 
uśmiechamy się.
Pokroimy chlebek, 
odwróconą dłonią kroimy chleb na plecach.
zrobimy kakao. 
delikatnie poruszamy opuszkami palców.
Zróbmy wszystko razem,
chwytamy się za dłonie.
by nam się udało!
podnosimy wspólnie ręce w geście radości

Bardzo miłym sposobem budzenia dziecka jest śpiew, który łagodnie pozwoli...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Pozostałe odcinki

Podobne materiały