Zabawy rozwijające zmysł dotyku

Marta Baj-Lieder
Wspieranie SI w przedszkolu ODC. 7/11

Artykuł przedstawiający kreatywne zabawy w przedszkolu pobudzające funkcjonowanie zmysłu dotyku

Dotyk – jeden ze zmysłów, dzięki którym człowiek poznaje, doświadcza i uczy się. Zmysł najbardziej rozległy. Zmysł, dzięki któremu odbieramy otoczenie już w życiu płodowym. Wreszcie to zmysł najbardziej niedoceniony, powstaje bowiem z tego samego listka zarodkowego co układ nerwowy.

Dotyk odgrywa ogromną rolę w życiu człowieka, oddziałuje na jego wszechstronny rozwój. Jego wpływ możemy dostrzec w rozwoju motorycznym, psychicznym, a także w neurofizjologii. To właśnie dotyk jest zmysłem pozwalającym na wytworzenie i umacnianie więzi między dzieckiem a rodzicem, co ma absolutnie największy wpływ na kształtowanie charakteru i osobowości dziecka.Dotyk pozwala nam odbierać informacje, daje dostęp do świata, służy również do komunikacji. Poprawia nasze samopoczucie, przynosi ukojenie i wycisza, potrafi też pobudzić do działania.Potrafi zarówno uśmierzyć ból, jak i zapewnić poczucie bezpieczeństwa. Trzeba zaznaczyć, że jest to instynktowna potrzeba każdego człowieka, dlatego od samego początku tak ważna jest bliskość dziecka i rodziców. Chociaż zmysł dotyku jest bardzo dobrze rozwinięty w momencie przyjścia dziecka na świat, warto go nadal wspierać i stymulować. Tak też się dzieje od pierwszych chwil życia dziecka. Branie go w ramiona, tulenie, masowanie, a nawet cierpliwe i łagodne wykonywanie wszelkich czynności pielęgnacyjnych jest wspieraniem dotyku. A co dalej? Tak naprawdę dla tego zmysłu możemy zrobić wiele nie tylko przez pierwsze tygodnie czy miesiące życia dziecka, ale nawet lata. Okres przedszkolny jest czasem, kiedy intensywnie angażujemy dotyk we wszelkie aktywności i zabawy. Jest też czasem, kiedy zaczynamy dostrzegać...